Pozytywne Czwartki czyli Reggae w AKADEMICKIM RADIU LUZ

Inne dyskusje związane z muzyką

Pozytywne Czwartki czyli Reggae w AKADEMICKIM RADIU LUZ

Postprzez Raul Cz maja 05, 2011 18:24

Pozytywne Czwartki odcinek 256:

Tydzień temu eksplorowaliśmy jamajskie ska z lat 60tych dzisiaj dalszy ciąg podróży w te jakże odległe lata. Poza ska jamajczycy wytworzyli swój unikalny styl grania funku i soulu - wzorując się na nowoorleańskich big bandach oraz rozgłośni radiowych z południowych stanów USA. Prym w nagrywaniu i produkcji takich kompozycji wiodł młody wówczas Coxsone Dodd, który promował tą muzykę na swoich potańcówkach za pośrednictwem swojego sound systemu Sir Coxsone Down Beat.

Dzisiaj w Pozytywnych Czwartkach usłyszycie nieco jamajskiego funku, jeszcze raz odrobiny rasowego ska oraz powolne przejście do kolejnego gatunku muzyki pochodzącego prosto z wyspy czyli rocksteady.

w playliście na dzisiaj sporo utworów instrumentalnych. Ponownie usłyszycie Tommy McCooka. Poza nim zespoły związane ze Studiem One takie jak Sound Dimension czy Brentford All Stars, a dodatkowo wśród grup muzycznych które dzisiaj w programie The Upsetters oraz The Soul Brothers. A także kilka utworów przejściowych pomiędzy ska a rocksteady.

Druga część to przejście do rocksteady - będzie to zapowiedź tego co czeka Was w kolejnym odcinku Pozytywnych Czwartków. Dzisiaj po krótce spotkanie z The Marvels, nazywanym ojcem rocksteady Alton'em Ellis'em, grupą The Uniques czy Pat'em Kelly'm.

Kolejny odcinek historii jamajskiej muzyki już dzisiaj w Pozytywnych Czwartkach na falach Akademickiego Radia LUZ na 91,6 FM (Wrocław i okolice) lub na http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/listen.pls

zapraszam tradycyjnie od 21


Dobra audycja się zapowiada.
Avatar użytkownika
Raul
 
Posty: 1624
Dołączył(a): Wt lip 22, 2008 11:34
Lokalizacja: Bytom

Re: Pozytywne Czwartki czyli Reggae w AKADEMICKIM RADIU LUZ

Postprzez Raul Cz maja 26, 2011 10:59

Pozytywne Czwartki odcinek 259:

Kolejny odcinek z cyklu historii jamajskiej muzyki - dzisiaj w całości poświęcony początkowi lat 70tych kiedy to na wyspie prym wiodło Studio One, w którym to zaczynali tacy artyści jak m.in. The Wailers, Dennis Brown, Burning Spear, The Gladiators, Joseph Hill, Horace Andy czy Marcia Griffiths i to właśnie tych artystów możecie spodziewać się między innymi w dzisiejszym programie. Dzisiaj jeszcze reggae bez przesłania rasta, bo roots reggae będzie miało swoją odsłonę w przyszłym tygodniu.

Poza artystami których wymieniłem wcześniej, pojawią się też smaczki w postaci m.in. grupy The Saints, oraz powrócimy do znakomitych kompozycji legendarnego bębniarza Count Ossie.

Zapraszam jak zawsze na fale Akademickiego Radia LUZ na 91,6 FM (Wrocław i okolice) lub na http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/listen.pls - startujemy tradycyjnie o 21.


szkoda, że przegapiłem poprzednie audycje :x
Avatar użytkownika
Raul
 
Posty: 1624
Dołączył(a): Wt lip 22, 2008 11:34
Lokalizacja: Bytom

Re: Pozytywne Czwartki czyli Reggae w AKADEMICKIM RADIU LUZ

Postprzez Raul Cz cze 09, 2011 18:53

Pozytywne Czwartki odcinek 261:

Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią dzisiejszy program z cyklu - historia jamajskiej muzyki - poświęcony będzie w całości kobietą w muzyce reggae. W szczególności zajmiemy się okresem lat 60tych i 70tych bo w tych latach przez ostatnie kilka tygodni eksplorujemy jamajską muzykę. Pojawią się wielkie gwiazdy takie jak Marcia Griffiths, Judy Mowatt, Phyllis Dillon, Hortense Ellis czy Dawn Penn.

Poza nimi pojawią artystki, które nagrywały w latach 70tych ale ich popularność nie przebiła wielkości artystek o których wspomiałem wcześniej. W tym kręgu znalazły się m.in. Cynthia Richards, Marlene Webber czy Susan Cadogan.

Oprócz solistek pojawią się też żeńskie grupy wokalne, które również miały swój czas i zostawiły sporo fantastycznych nagrań, są to legendarne The Soulettes w składzie z Ritą Marley oraz The Gaylettes tutaj w składzie z Judy Mowatt.

Kobiece spojrzenie na jamajską muzykę już dzisiaj od 21 na falach Akademickiego Radia LUZ na 91,6 FM (Wroclaw i okolice) lub na http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/listen.pls

zapraszam
Avatar użytkownika
Raul
 
Posty: 1624
Dołączył(a): Wt lip 22, 2008 11:34
Lokalizacja: Bytom

Re: Pozytywne Czwartki czyli Reggae w AKADEMICKIM RADIU LUZ

Postprzez Raul Cz cze 23, 2011 17:33

Pozytywne Czwartki odcinek 262:

Kiedy w drugiej połowie lat 70tych w USA rodził się hip-hop na Jamajce złoty czas święcili nawijacze bądź też deejay'e, którzy dali podwaliny pod ten nowy gatunek muzyczny jaki rodził się tysiące kilometrów od słonecznej wyspy.

Dzisiaj czas na deejay'ów. Tydzień temu zapowiadałem audycję w całości poświęconą stylowi jakim jest toasting, a więc dzisiaj 100% nawijaczy. W playliście utwory z końca latch 60tych i lat 70tych - bo to własnie złoty czas dla toastingu. Pojawią się znakomici przedstawiciele tego nurtu tacy jak legendarny Daddy U-Roy nazywany też The Originator. Wybrzmią również: Dennis Alcapone, King Stitt, Tapper Zukie, I-Roy, Prince Far I czy Big Youth. Poza tymi najbardziej znanymi pojawią się również Shorty, Lizzy, Charlie Ace czy SIr Lord Comic.

Zapraszam na fale Akademickiego Radia LUZ na 91,6 FM (Wrocław i okolice) lub na http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/listen.pls

startujemy jak zawsze o 21.


i

Pozytywne Czwartki odcinek 263:

Dzisiaj w programie zapowiadana audycja o producentach muzycznych lat 70tych, bez których nie powstałaby cała masa fantastycznych kompozycji i utworów. To również bez producentów swoich karier nie zaczęli by wybitni artyści, którzy do dzisiaj zachwycają ludzi na całym świecie. Ta dzisiaj już pomijana znacznie rola w latach 70tych była bardzo istotna. Do dzisiaj przeczytać można o legendarnych przesłuchaniach do Studia One, czy mitach związanych z Duke'm Reid'em. Sławą też cieszą się historie o Lee "Scartch" Perry'm, który znany jest ze swojego nietuzinkowego bycia.

Możecie spodziewać się przede wszystkim produkcji od takich tuzów jak: Duke Reid, Coxsone Dodd, Clancy Eccles, Lee "Scratch" Perry, Niney The Observer, Leslie Kong czy Joe Gibbs.

Poza realizacją i produkcją utworów wokalnych, ludzie ci zaczęli zajmować się również tworzeniem wersji utworów dając tym samym podwaliny pod kolejny jamajski styl, który zrewolucjonizował w zasadzie całą współczesną muzykę - mowa tu o dubie.

Dzisiaj program będzie podzielony w zasadzie na dwie części, bo znajdą się zarówno utwory wokalne jak również pierwsze podrygi dubu, o którym w całości program już za tydzień.

Tymczasem zapraszam już dzisiaj od 21 na fale Akademickiego Radia LUZ na 91,6 FM lub na http://www.radioluz.pwr.wroc.pl/listen.pls
Avatar użytkownika
Raul
 
Posty: 1624
Dołączył(a): Wt lip 22, 2008 11:34
Lokalizacja: Bytom


Powrót do Inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron