Train To Skaville - Historia Ska

Inne dyskusje związane z muzyką
User avatar
Raul
Posts: 1624
Joined: Tue Jul 22, 2008 11:34
gadu-gadu: 0
Location: Bytom

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by Raul »

BogusKowalski wrote:mysle, ze warto tu umieszczac merytoryczne uwagi, poprawki i wzbogacac to komendium tak, zeby bylo calkowicie najlepsze i bezbledne.
raz na pare miesiecy Pan Redaktor Naczelny moglby poprawiac.
2.6.

jest
Wraz z muzyką reaktywują się, tym razem już nie koniecznie czarni i pochodzący z Jamajki – rudeboys.
powinno być
Wraz z muzyką reaktywują się, tym razem już niekoniecznie czarni i pochodzący z Jamajki – rudeboys.
--

2.7.1.
jest
W Warszawie są to przede wszystkim lokale Radio Luxemburg, Dobra Karma, Cdq, Wetlina, Depozyt, 55. W Gdańśku Klub Ucho. We Wrocławiu Madness. W Sosnowcu do niedawna działał klub U Desmonda przy ul. Dekkerta.
powinno być
W Warszawie są to przede wszystkim lokale Radio Luxembourg, Dobra Karma, Cdq, Wetlina, Depozyt 44. W Gdyni Klub Ucho. We Wrocławiu Madness. W Sosnowcu do niedawna działał klub U Desmonda przy ul. Dekerta.
Depozyt 44 już nie istnieje.

--
2.8.
Lata 90

jest
W Szczecinie zaczyna grać zeposł Skambomambo.
powinno być
W Szczecinie zaczyna grać zespół Skambomambo.
jest
Polską ska legendą, wydawaną przez szczecińską wytwórnię (obecnie nazywającej się Jimmy Jazz) i rozwijającą się po dziś dzień jest istniejąca od 1995 roku Vespa.
powinno być
Polską ska legendą, wydawaną przez szczecińską wytwórnię (obecnie nazywającą się Jimmy Jazz) i rozwijającą się po dziś dzień jest istniejąca od 1995 roku Vespa.
https://twitter.com/RudeMaker" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/RudeMakerSkaZine" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
filuś
Posts: 333
Joined: Thu Aug 23, 2007 9:46
gadu-gadu: 0
Location: Lipce R./Ostrołęka

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by filuś »

i jeszcze kolejne słowo pochwały - SUPER TEKST. Na pewno interesyjący dla wielu starszych i młodszych, skinheadow i nie skinheadow :)
a jakies tam bledy ortograficzne czy literowki mnie akurat nie przeszkadzaja.
na pewno przeczytam nie raz.
User avatar
BogusKowalski
Posts: 2062
Joined: Sun Oct 02, 2005 12:39
gadu-gadu: 0
Location: W-wa

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by BogusKowalski »

filuś wrote:i jeszcze kolejne słowo pochwały - SUPER TEKST. Na pewno interesyjący dla wielu starszych i młodszych, skinheadow i nie skinheadow :)
a jakies tam bledy ortograficzne czy literowki mnie akurat nie przeszkadzaja.
na pewno przeczytam nie raz.
mysle, ze warto zglaszac wszystkie zauwazone niepoprawnosci i niescislosci, zeby kiedys to poprawione kompendium po prostu oficjalnie wydac.
Rudemaker Publishing Inc. :P
Ska`d 4 life !
Ayax
Posts: 500
Joined: Tue Nov 11, 2003 19:35
gadu-gadu: 3565186
Location: Częstochowa
Contact:

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by Ayax »

Bardzo fajny tekst!

Jeśli chodzi o babolki, tak na szybko:
-W dziale o rocksteady - podana data powstania gatunku 1964, powinno być 1966.
-Tajfuny i Alibabki -nieścisłość - w dziale o ska podana data nagrań 1964r., w dziale o polskim ska podany rok 1965.
- Polskie ziny .Ska Fever, fakt- poświęcony tylko ska, pozostałe nie.
- Forum PL ska - soundcrazy nie było pierwsze :P
- Zin wydany przez ekipe sound crazy nazywal sie Ska Crazy

Mam nadzieję, że niedługo znajdzie się też sporo informacji o PL ska w II wydaniu Encyklopedii Polskiego Reggae, w której maczam palce.
pzdrwm
User avatar
STĘPEL
Posts: 3881
Joined: Mon Nov 10, 2003 12:50
gadu-gadu: 3824648
Location: ŚWIDNICA
Contact:

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by STĘPEL »

Ayax wrote:Bardzo fajny tekst!

Jeśli chodzi o babolki, tak na szybko:
-W dziale o rocksteady - podana data powstania gatunku 1964, powinno być 1966.
-Tajfuny i Alibabki -nieścisłość - w dziale o ska podana data nagrań 1964r., w dziale o polskim ska podany rok 1965.
- Polskie ziny .Ska Fever, fakt- poświęcony tylko ska, pozostałe nie.
- Forum PL ska - soundcrazy nie było pierwsze :P
Pierwszą stronę ska na której było też forum założył Mietek z 8 lat temu chyba, ale nie miała ona jako takiej nazwy. Też tam Pablo czasem pisałeś. To był protoplasta Soundcrazy.
Ayax wrote: Mam nadzieję, że niedługo znajdzie się też sporo informacji o PL ska w II wydaniu Encyklopedii Polskiego Reggae, w której maczam palce.
pzdrwm
Wiadomo kiedy mniej/więcej ma się ukazać encyklopedia :?: Bo o jej powstaniu było słychać dobry rok temu.
Image
tyfy tyfy tyfy Czarnuchy zapodawać
Ayax
Posts: 500
Joined: Tue Nov 11, 2003 19:35
gadu-gadu: 3565186
Location: Częstochowa
Contact:

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by Ayax »

Dokładnie pierwszą PL stronę o ska zmajstrował Mietek - nazwa Ska Gang. Forum niby tam było, niestety częściej niehulał niż hulało.W miarę stabilne - choć chaotyczne, bez działów -forum założyłem ja i podpiąłem pod mój marny sajd, następnie forum to zostało również podpięte m.in pod serwis independent i w sumie całkiem ładnie się rozkręciło.
Encyklopedia ma się ukazać przed wakacjami 2009. Fakt, termin się zmienił, ale mnie to cieszy- nie ukrywam ;)
User avatar
STĘPEL
Posts: 3881
Joined: Mon Nov 10, 2003 12:50
gadu-gadu: 3824648
Location: ŚWIDNICA
Contact:

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by STĘPEL »

Ayax wrote:Dokładnie pierwszą PL stronę o ska zmajstrował Mietek - nazwa Ska Gang. Forum niby tam było, niestety częściej niehulał niż hulało.W miarę stabilne - choć chaotyczne, bez działów -forum założyłem ja i podpiąłem pod mój marny sajd, następnie forum to zostało również podpięte m.in pod serwis independent i w sumie całkiem ładnie się rozkręciło.
Właśnie, przeca była jeszcze twoja strona SKAYAX, kutfa człowiek zapomina co było kilka lat wcześniej. Trzeba w historii ska w Polsce to uzupełnić. Napisz Ayax tu, albo na priva Akfalungowi na priva od kiedy do kiedy działała strona i jakiś lekki zarys historyczny :D
Image
tyfy tyfy tyfy Czarnuchy zapodawać
Ayax
Posts: 500
Joined: Tue Nov 11, 2003 19:35
gadu-gadu: 3565186
Location: Częstochowa
Contact:

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by Ayax »

Co Ty! Strach się bać - strona wygłądała okropnie, nazwa z dupy i wogóle :D Pozostałości strony nadal są w sieci.
Serwis powstał na początku 2001 roku, forum zostało podpięte do strony na początku 2002.
lonsdale 69
Posts: 2
Joined: Sat Jan 17, 2009 21:32

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by lonsdale 69 »

Dawno nie byłem na stronie (generalnie z braku czasu rzadko bywam), przeczytałem tekst Pabla o historii ska, głównie część dotyczącą Polski, i gratuluje materiału - jest dobry i mnie się podoba. Musiałeś trochę nad tym posiedzieć.

Mam jednak swoje uwagi i spostrzeżenia oraz komentarze, tak na szybko i pobieżnie:

Jedną już zgłosił Ayax, zawsze mam w głowie taki podział do ’66 ska, 66 – 68 rock steady, a od 68 reggae. Chodzi oczywiście o lata, kiedy dany gatunek powstał i miał swoje „panowanie”.

Co do części polskiej, czytając ten tekst ma się wrażenie, że wszystko zaczęło się w Szczecinie. Na początku jest Garaż, Dr Cycos, a to chyba nie tak, nie ta kolejność.

Na początku był Sosnowiec z zinem Ska Fever oraz Skankanem. Pierwsza prężna ekipa, pierwszy zin i według mnie Skankan też był pierwszy. Jak dla mnie Dr. Cycos w drugiej połowie lat 90. był muzycznie zawsze za Skankanem, Real Horror Show, czy Vespą. Cycos był po prostu średni.

W tekście mamy tak:

„Również w latach 90. rodzi się scena ska w polskim Kingston – Sosnowcu. Grają tam m. in. Skankan (od 1992 roku) i Horrorshow. Wydawane są pierwsze poświęcone wyłącznie ska ziny – „Ska Fever”, „Skinhead Sosnowiec”, „Always On The Wrong Side”.

W mojej opinii polska scena ska narodziła się, a raczej rozpoczęła się w Sosnowcu (i od tego trzeba zacząć opis lat ’90), a następnie były takie miasta jak Inowrocław (ziny „Boot Bois” oraz „Duma Mamusi”, „007”), Gdańsk („ United and Win” oraz „Mordownia Oi!”), w których promowano muzykę ska i byli ludzie się nią interesujący czyli ekipy skinheads.

Tak na marginesie nazwa polskie Kingston na Sosnowiec, z całym szacunkiem, to trochę chyba na wyrost. Nie wiem czy używać takiego określenie w „historii”. W latach ’90 ta nazwa chyba nie funkcjonowała w odniesieniu do Sosnowca.

Dopiero później, po działaniach ekip z tych powyższych miast i gdy scena był już stworzona, Dzidek reaktywował Garaż, w drugiej połowie lat ’90 i to chyba raczej pod koniec (to trzeba sprawdzić) i zaczął wydawać muzykę.

Było też kilka innych tytułów, w których pojawiała się tematyka Ska, bo w nawet typowych OI! zinach był takie kapele np. w ”PCTB” (Warszawa); „Riot! Riot!” (Wrocław) czy nawet MADNESS w „Carry on OI!” (Kraków).

Jedynymi zinami ska można nazwać „Ska Fever” (wyszły trzy numery) oraz „007” (wyszły dwa numery), reszta pozycji to po prostu skin ziny.

W opisie nie ma takiej kapeli jak np. Bazooka Service, której płyta CD chyba wyszła wcześniej niż Dr. Cycos.

Co do „W 1996 w Giżycku powstaje zespoł Anti-Holocaust”, to na początku był to zespół crust punkowy, który nie miał nic wspólnego ze ska. Z opisu wynika, że grali ska od początku.


Zachodnie kapele zaczęły przyjeżdżać do Polski już w latach ’90 a nie jak wynika z opisu w następnej dekadzie. Były to na pewno Busters oraz Skaferlatine (oni to chyba nawet ze dwa razy).

Co do wydawnictw to pierwsze ska kasety wydało QQRQ. Były to dwie niemieckie kapele ska może warto o tym wspomnieć. Dopiero po kilku latach powstał Rock’n’Roller, wydający głównie kapele z firmy Pork Pie.


Ok to na razie tyle, pozdrawiam

off topic

zmieniłem login z lonsdale na lonsdale 69, bo nie mogłem wejsc na stary
User avatar
STĘPEL
Posts: 3881
Joined: Mon Nov 10, 2003 12:50
gadu-gadu: 3824648
Location: ŚWIDNICA
Contact:

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by STĘPEL »

lonsdale 69 wrote:
Dopiero później, po działaniach ekip z tych powyższych miast i gdy scena był już stworzona, Dzidek reaktywował Garaż, w drugiej połowie lat ’90 i to chyba raczej pod koniec (to trzeba sprawdzić) i zaczął wydawać muzykę.
Dokładnie w listopadzie 1997 roku, wcześniej do zawieszenia wydawania był to typowy punkowy zin.
Image
tyfy tyfy tyfy Czarnuchy zapodawać
User avatar
skanker
Posts: 127
Joined: Wed Nov 26, 2003 15:24
gadu-gadu: 0
Location: Warszawa

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by skanker »

Skinheads Sosonowiec z tego co kojażę nie był stricte ska zinem. Inna muzyka (punk, oi!) też w nim była. Co innego wspomnainy Ska Fever
Anexic
Posts: 3
Joined: Sun Aug 23, 2009 0:31

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by Anexic »

Ja wgl...to się cieszę, że ta stronka powstała;D jak byłam mała to już ska słuchałam, moi bracia mi puszczali i później się zaczęłam interesować xD .
Zawsze nie wiedziałam co to jest w końcu to ska, bo jedni pisali tak, drudzy inaczej...woda z mózgu haha xdd

Szkoda, że nie puszczają tego na różnych kanałach muzycznych :x ...tylko ten sam POP, i jakieś inne...
mało rocka, reggae, ska, punk itp... przecież dość już słuchania tej DODY czy kogoś tam...
Mógłby powstać taki kanał coś w stylu ska, rock :DD
Jest dużo ludzi, którzy słuchają tego typu muzyki...a inni o tym nie wiedzą...

:))
User avatar
BogusKowalski
Posts: 2062
Joined: Sun Oct 02, 2005 12:39
gadu-gadu: 0
Location: W-wa

Re: Train To Skaville - Historia Ska

Post by BogusKowalski »

Sporo się wydarzyło w polskim ska od publikacji tego artykułu. Dobrze, że dużo się dzieje! O to chodzi!
Ska`d 4 life !
Post Reply